PODPORUJÚ NÁS
International Visegrad Fund
Central Europen Foundation
Centrum súčasného umenia
Ministerstvo kultúry SR
Rada vlády SR pre prevenciu kriminality
Program cezhraničnej spolupráce PL-SK 2007-2013
Program cezhraničnej spolupráce SR-ČR 2007-2013

 

(c) 2007
Oravské kultúrne stredisko Dolný Kubín

GPS: 49° 12' 44,778" N
19° 17' 19,910" E

mail: osvetadk@osvetadk.sk
tel,fax: ++421 43 5864928
tel: ++421 43 5864978

V našom stredisku Vás radi privítame od pondelku do piatku v čase 7.30 - 15.30 hod.

Zriaďovateľom Oravského kultúrneho strediska je Žilinský samosprávny kraj

 

TOPlist

prihlásenie

 
NAJBLIŽŠIE PODUJATIA
KLUB VÝŠIVKY A RUČNÝCH PRÁC
Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne
12. 11. 2014
OMLADINA
Kultúrny dom Zubrohlava
15. 11. 2014
MALIARKA ORAVY
Kongresová sála Národnej banky Slovenska
18. 11. 2014
TALENTÁRIUM
Kultúrny dom Babín
23. 11. 2014
ZBIGNIEW GRZYWA – maľba na sklo
Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne
7. 11. 2014 - 28. 11. 2014
HUDOBNÁ A TANEČNÁ FOLKLORISTIKA
Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne
7. 11. 2014 - 28. 11. 2014
HUDOBNÁ A TANEČNÁ FOLKLORISTIKA
Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne
28. 11. 2014 - 29. 11. 2014
ASTRONOMICKÉ DNI
Základné školy na Orave
1. 11. 2014 - 31. 11. 2014
INŠPIROVANÍ ORAVOU
Národná banka Slovenska
18. 11. 2014 - 5. 12. 2014
NAŠIMI OČAMI
Klub Srubka Zywiec
7. 11. 2014 - 11. 12. 2014
 
OZNAMY A AKTUALITY
Dve nové publikácie
28. okt 2014 | 09:33:26
Divertimento musicale - výsledky
28. okt 2014 | 07:51:38
Nové výstavy
26. okt 2014 | 13:23:17
Divertimento musicale
17. okt 2014 | 12:32:30
Oravský mikrofón - výsledky
17. okt 2014 | 12:32:00
 
SÚŤAŽE
 
ANKETA
Ako hodnotíte festivaly Oravského folklórneho leta 2014
Výborne
[44h:88%]
Dobre
[4h:8%]
Zle
[1h:2%]
celkovo hlasujúcich: 50
 

 

 

FESTIVALY A PODUJATIA ORAVSKÉHO FOLKLÓRNEHO LETA 2012

 

 

9. – 10. 6. 2012
VIDIEČANOVA HABOVKA


Celoštátna súťažná prehliadka detského hudobného folklóru.
miesto: Habovka
vyhlasovateľ: Národné osvetové centrum Bratislava
hlavný organizátor: Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne
spoluorganizátori: Obec Habovka

 

 

7. 7. 2012
15. FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI DOLNEJ ORAVY


Regionálny folklórny festival a 21. tradičný veličniansky jarmok
miesto: Veličná
hlavný organizátor: Obec Veličná
spoluorganizátor: Oravské kultúrne stredisko

 

 

 

8. 7. 2012
21. PODBIELANSKÉ FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI


Regionálny folklórny festival
miesto: Podbiel
hlavný organizátor: Obec Podbiel

14. - 15. 7. 2012
12. BAČOVSKÉ DNI


Medzinárodný festival valaskej kultúry, ktorý okrem scénických programov v amfiteátri ponúka aj jarmok tradičných remesiel,  súťaže v práskaní bičom, o najkrajšiu ovečku či o najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka, výstavy, workshopy a ďalšie atrakcie pre všetky vekové skupiny.
miesto: Malatiná
hlavní organizátori: Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne (programový garant) Obec Malatiná (technický garant)

 

p r o g r a m

s o b o t a  1 4 .   j ú l a

od 7.30           Malatiná

Výstup na Pravnáč - turistický výlet

16.00               Základná škola Malatiná

Jízda králů vo Vlčnove vo fotografii

sprístupnenie výstavy fotografií z folklórneho festivalu

                        Z tvorby...

                        autorská výstava drevených plastík rezbára Jána Podsklana          

Malatinské koberce  predajná výstava tradičných

tkaných kobercov

17.00               areál pri amfiteátri

Ochutnajte tradície Slovácka Prezentácia remeselníkov, tradičnej stravy, kultúry, histórie a súčasnosti Vlčnova a mikroregiónu Východní Slovácko

18.00               Veruže mi zahraj - regionálna súťažná prehliadka

                        hudobného folklóru dospelých

            účinkujú ľudové hudby, spevácke skupiny, sólisti speváci a inštrumentalisti z Oravy

19.30               Hont

profilový program folklórneho súboru Hont z Krupiny

20.30               amfiteáter

Pozdrav z Vlčnova

                        program folklórneho súboru Vlčnovjan

n e d e ľ a  1 5 .   j ú l a

8.00                 Rím.-kat. kostol Malatiná

                        Slávnostná sv. omša

od 10.00         areál na Skalke Malatiná

Na jarmoku...

prezentácia ľudových tvorcov zo Slovenska, Poľska a Českej republiky spojená s predvádzaním výroby

11.00-13.00    Základná škola Malatiná

Súťaž o najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka  (syr hrudkový, syr údený, oštiepok, žinčica)

Súťaž žien v tkaní kobercov

11.00-13.00    priestor pri amfiteátri - Súťaž o najkrajšie jahňa

12.00               priestor pred amfiteátrom - Súťaž v práskaní bičom

13.00               amfiteáter

Na pastiersku nôtu...

program folklórnych skupín a súborov

účinkujú: folklórne skupiny Goral zo Suchej Hory, Smrečany zo Smrečian, Javorníček z Hvozdnice, folklórny súbor Liptov z Ružomberku a zahraniční hostia – folklórne súbory Vlčnovjan z Vlčnova (CZ) a Lubochnianie z Lubochnie (PL)

 

22. 7. 2012
20. FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI POD PILSKOM A BABOU HOROU


Folklórny festival beskydských goralov, v programe ktorého sa prezentujú detské folklórne súbory, folklórne skupiny, ľudové hudby a sólisti z goralských oblastí Slovenska a Poľska a hostia z iných regiónov Slovenska a zo zahraničia.
miesto: Sihelné
hlavní organizátori: Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne (programový garant), Obecný úrad Sihelné (technický garant)

 PROGRAM:

10.00 - sv. omša za nositeľov tradícií
13.30 - OTVORENIE folklórnych slávností
            KUKULECKA - program detských folklórnych súborov a sólistov
            účinkujú: DFS KAŠUNKA, DĽH HELIGÓN a sólisti z Rabčíc,
            DĽH CHMURECKA a BESKYD a súrodenci Machajdovci z Or. Polhory,
            DFS PILSKO z Oravského Veselého
14.00 - STRETNUTIE GORALOV
            program folklórnych skupín a ľudových hudieb z Oravy
            účinkujú: FSk a ĽH KAMENČAN zo Zákamenného, Fsk a ĽH GORAL
            zo Suchej Hory, Serafín Ganobčík z Oravského Veselého,
            FSk RABČIČANKA, ĽH ROVŇAN a JAGELKOVCI z Rabčíc,  
            FS MUTŇANKA z Mútneho
15.00 - NA LÚKACH V SIHELNOM - pásmo zvykov, piesní a hudby
            účinkujú: FSk a ĽH MAGURA, ĽH  BJELÁKOVCOV,
            ĽH BRANDÝSOVCI, ĽH PIETRUSKA a DFS SIHELČEK zo Sihelného
16.00 - S POZDRAVOM IDEME - program hosťujúcich súborov a skupín
            účinkujú:FS ŠARIŠAN z Prešova, FS KOZNIANIE z Kozy (PL),
            FS VALAŠSKÝ VOJVODA z Kozlovíc (CZ),
            ĽH KOVALÍČEK z Ostravy (CZ), FS z Lotyšska

Podujatie je realizované s finančnou podporou MKSR.

 

28. – 29. 7. 2012
6. OBECNÉ SLÁVNOSTI POD OSTRÝM VRCHOM


Obecné slávnosti
mesto: Dlhá n/Oravou
hlavný organizátor: Obec Dlhá n/Oravou
spoluorganizátori: Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne

PROGRAM:
a
sobota 28. júla
13.00 - MEDZINÁRODNÝ TURNAJ STARÝCH PÁNOV VO FUTBALE
            za účasti mužstiev zo SK, PL a CZ (športový areál) 
19.30 - CHARLEYOVA TETA - divadelné predstavenie v podaní divadelného
            amatérskeho súboru "Velkopolomské hvězdy" z Velké Polomi (CZ)
21.00 - C&W OK BAND  (Country a Western OK Band)
            koncert  kapely z Velké Polomi (CZ)
a
nedeľa 28. júla
13.00 - A TÁ NAŠA CHASA MLADÁ - program DFS
            a hudieb z Oravy
            účinkujú: deti zo ZŠ s MŠ v Dlhej n/Oravou, CHLEBNICKÁ MUZIKA
            s mladými interpretmi, DFS ROHÁČIK Zuberca, ľudová hudba
            ZABIEDOVČÍK zo Zábiedova, DFS a DĽH  GORALČEK
            zo Suchej Hory a DĽH OSTRVKA z Nižnej
15.00 - VESELO POD OSTRÝM VRCHOM
            program dolnooravských folklórnych skupín
            účinkujú skupiny: POD OSTRÝM VRCHOM z Dlhej nad Oravou,
            ROSIČKA, ROSA z Dolného Kubína, STUDNIČKA z Veličnej,
            ĽH MURINOVCOV z Podbiela
16.00 - OD PRAMEŇOV VÁHU
            program folklórneho súboru VÁH z Liptovského Mikuláša
17.30 - ORAVA JE NAJ - koncert  hudobnej skupiny KREDENC z Nižnej

3. – 5. 8. 2012
37. PODROHÁČSKE FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI


Folklórny festival s medzinárodnou účasťou, ktorý je najstarším a najväčším folklórnym podujatím na Orave. Festival sa  od roku 1975 realizuje pravidelne začiatkom augusta v prírodnom amfiteátri nad obcou Zuberec a v Múzeu oravskej dediny. Je koncipovaný ako trojdňový medzinárodný folklórny festival, ktorého základ tvorí prezentácia tradičnej ľudovej kultúry. Každoročne sa na ňom predstavuje viac ako tisíc účinkujúcich zo Slovenska a zo zahraničia. Súčasťou festivalu je viacero sprievodných podujatí, medzi nimi tradičný jarmok ľudových remesiel.
miesto:         Zuberec – Brestová, Oravský Biely Potok
hlavný organizátor:     Obec Zuberec
spoluorganizátori:     Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, Žilinský samosprávny kraj, Obec Oravský Biely Potok , Obec Habovka, Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne

 

 

OBEC ZUBEREC

Žilinský samosprávny kraj

Oravské kultúrne stredisko

Oravské múzeum P. O.  Hviezdoslava

obce Oravský Biely Potok a Habovka

 

pozývajú na

MEDZINÁRODNÝ FOLKLÓRNY FESTIVAL

 

XXXVII. Podroháčske folklórne slávnosti

3.  -  5.  8. 2012        Zuberec – Brestová

 

 

Program

 

 

 

PIATOK 3. AUGUST 2012

 

Oravský Biely Potok

18.30 HRAJTE MI HUSLIČKY

Ľudová hudba hrá po dedine

 

Športové ihrisko

19.00  PRIVÍTANKA

OSĽARIK a ŽSS z Or. B. Potoka, ZUBERČEK zo Zuberca

 

20.00  V TOM BIELOM POTOKU

ZADUMKA (Rusko), HILIT UNIVERSITY (Turecko), KOLECZKOWIANIE (Poľsko)

 

22.00 TANEČNÁ ZÁBAVA

 

Kultúrny dom Zuberec

20.00 - 23.00  TANEČNÁ ŠKOLA

Vedie:  FSk zo Zuberca, spoluúčinkuje SKORUŠINA z Liesku a STAVBÁR zo Žiliny

 

23.00 - 01.00  Ľudová veselica

 

Sobota 4. august 2012

 

Múzeum oravskej dediny

13.00  REZBÁRI Z ORAVY

Výstava plastík zo zbierok Oravského kultúrneho strediska

Kurátor: Richard Janoštín

 

13.30  PITE KMOTRY, PITE,  LEN SA NEOPITE

Fragmenty z Oravského múzea P. O. Hviezdoslava

Zvyky pri narodení a krste dieťaťa na Orave

Námet, scenár, réžia: Elena Beňušová           

 

14.30  NA ZVONICI  ZVONIA

Sprievod súborov a skupín zo skanzenu k amfiteátru

Uvádza: Richard Janoštín

 

 

Amfiteáter

 

15.00  Slávnostné otvorenie XXXVIi. PFS

Sprievod, príhovor starostu obce, Zuberčania

 

15.30  ŠKOVRÁNKY

Detské ĽH a speváci z oravských ZUŠ

Autor: Peter Kučka

 

16.00  V PIESŇACH VYSPIEVANÉ

Program folklórnych skupín z Oravy

Učinkujú: Podroháčska folklórna skupina zo Zuberca, ŽSS z Oravského Bieleho Potoka, RABČIČANKA a ĽH ROVŇAN z Rabčíc, POD OSTRÝM VRCHOM z Dlhej nad Oravou, ŽSS SENKOVÁ z Podbiela a KÝČERA zo Zázrivej

Autorka: Oľga Žabenská

 

17.00  A TERAZ TÚ NAŠU

ORGONINA z Vranova nad Topľou, LUSK z Krakovian, SKORUŠINA z Liesku, DIMITROVEC z Bratislavy, STAVBÁR zo Žiliny

Príprava: Cecília Matysová, Pavol Šroba

 

19.00  ZĎALEKA SME PRIŠLI

Zahraniční hostia: KOLECZKOWIANIE (Poľsko), ZADUMKA (Rusko), WIMBERSKÝ STROM (Rakúsko), HILIT UNIVERSITY (Turecko)

Príprava: Cecília Matysová, Pavol Šroba

 

20.30  ORAVAN

Profilový program jubilujúceho folklórneho súboru z Nižnej a jeho hostí

Réžia: Ľubomír Jarolín

 

22.00 - 24.00  NA LÚKE PRI KOLIBE 

Spievajte a tancujte pri ľudovej hudbe

 

Nedeľa 5. august 2012

 

8.30  STUDENOU DOLINOU FURMANI IDÚ

Sviatočná furmanka spod Klimkovho vŕšku do Zuberca a Múzea oravskej dediny v Brestovej

Príprava: Pavol Šroba  

 

Múzeum oravskej dediny

9.00  SLÁVNOSTNÁ SVÄTÁ OMŠA

 

Amfiteáter

10.30  VITAJTE V ZUBERCI

ROHÁČIK,  ZUBERČEK, PODROHÁČSKA FSk                                            

Scenár a réžia: Daniela Žuffová

 

11.00  JUBILANTI

Program jubilujúcich detských folklórnych súborov z Oravy a ich hostí

Jubilanti:  PILSKO z Oravského Veselého, KAŠUNKA z Rabčíc, ROHÁČIK zo Zuberca

Hostia: TRNKÁRIK zo Žaškova, súrodenci Machajdovci, Adrián Matis, DĽH CHMURECKA a BESKYD z Oravskej Polhory

Autori: Pavla Ganobčíková, Miroslav Žabenský

 

 

12.00  SUSEDIA

Najlepšie folklórne súbory Žilinského samosprávneho kraja uvádzané pod záštitou jeho predsedu Ing. Juraja Blanára

ORAVAN z Nižnej, JEDĽOVINA z Kysuckého Nového Mesta, LYSEC z Belej – Dulíc, ROZSUTEC zo Žiliny, FSk VAŽEC z Važca

Autor: Miroslav Žabenský

 

13.30  ZLATÉ HUSLE

Program umeleckého orchestra

Réžia: primáš Martin Sleziak

 

14.30  GALAPROGRAM

HILIT UNIVERSITY (Turecko), DIMITROVEC z Bratislavy, KOLECZKOWIANIE (Poľsko), ORGONINA z Vranova nad Topľou, WIMBERSKÝ STROM (Rakúsko), LUSK z Krakovian, ZADUMKA (Rusko), SKORUŠINA z Liesku

Príprava: Cecília Matysová, Pavol Šroba

 

Múzeum oravskej dediny

 

XXI. ORAVSKÝ TRADIČNÝ JARMOK OŽIVENÝCH REMESIEL

 

Alternatíva nepriaznivého počasia

Programy sa uskutočnia v kultúrnych domoch v Oravskom Bielom Potoku (piatok) a v Zuberci.

 

 

Ceny denných vstupeniek

Deti do 6 rokov zdarma

Základné: 5 €

Zľavnené: 2 € (deti vo veku 6 - 15 rokov, držitelia preukazu ZŤP, dôchodcovia nad 70 rokov)

Vstup aj na kultúrne poukazy

Vstupenka je platná do Múzea oravskej dediny

 

 

Predpredaj vstupeniek a informácie

Obecný úrad Zuberec

Tel.:  043/5395 103, 5321 020, fax: 043/5395 359

e-mail: pfs@zuberec.sk, obec@zuberec.sk

www.zuberec.sk

Turistická informačná kancelária

Tel.:  043/5395 197

e-mail: tik@zuberec.sk

 

 

Dôležité upozornenie

V nedeľu 5. 8. 2012 v čase od 9.00 do 18.00 hod. bude úplná uzávierka cesty zo Zuberca do Roháčov. Zo Zuberca do areálu festivalu premáva kyvadlová doprava.

31. 8. - 2. 9. 2012

ŠIESTO PÁRNICKO ŠVÁBKOBRANIA

 

obecné slávnosti spojené s otvorením obecného múzea

miesto: Párnica

hlavný organizátor: Obec Párnica

 

14. – 16. 9. 2012
GAJDOVAČKA 2012


13. medzinárodný gajdošský festival a 11. medzinárodná súťaž mladých gajdošov. Festival s účasťou gajdošov z celej Európy je  zameraný na prezentáciu pôvodných a tradičných muzikantských prejavov, ako i na hľadanie nových foriem a možností interpretácie. Súčasťou sú workshopy hry na gajdy a výroby gájd a sprievodné koncerty na Orave a v Poľsku.
miesto: Oravská Polhora, Zuberec, Zywiec (PL)
hlavní organizátori:  Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne (programový garant), Obec Oravská Polhora (technický garant)
spoluorganizátori: Gminny ośrodek kultury v Milowce, Regionalny ośrodek kultury v Bielsku-Bialej, Agentúra Zdeny Ostrava, Pavel Číp Zubří, Szarvasi Szlovákok kulturalis kore Szarvas a ďalší partneri

 

Piatok, 14. september 2012

 

17.30                     Kultúrny dom – GAJDOVAČKA VO FOTOGRAFII sprístupnenie výstavy fotografií z festivalu

18.00                     TAK SPIEVALA MOJA BABKA – regionálna súťaž v speve ľudových piesní

20.00                     NA PRIVÍTANIE – úvodný program hostí festivalu

 

Sobota, 15.september 2012

 

Kultúrny dom v Oravskej Polhore

10.00                     MALÁ ŠKOLA GAJDOVANIA I. – workshop

Oravská Polhora, časť Modralová

14.30