PODPORUJÚ NÁS
International Visegrad Fund
Central Europen Foundation
Centrum súčasného umenia
Ministerstvo kultúry SR
Rada vlády SR pre prevenciu kriminality
Program cezhraničnej spolupráce PL-SK 2007-2013
Program cezhraničnej spolupráce SR-ČR 2007-2013

 

(c) 2007
Oravské kultúrne stredisko Dolný Kubín

GPS: 49° 12' 44,778" N
19° 17' 19,910" E

mail: osvetadk@osvetadk.sk
tel,fax: ++421 43 5864928
tel: ++421 43 5864978

V našom stredisku Vás radi privítame od pondelku do piatku v čase 7.30 - 15.30 hod.

Zriaďovateľom Oravského kultúrneho strediska je Žilinský samosprávny kraj

 

TOPlist

prihlásenie

 
NAJBLIŽŠIE PODUJATIA
Nový web!
online
1. 10. 2021 - 31. 12. 2150
 
 
SÚŤAŽE
 
 

 

Oravské krpčeky

11. mar 2019 | 09:46:12

 

Po dvoch rokoch sa detské folklórne súbory opäť predstavia na súťaží

 

Ukázať svoj talent a konfrontovať výsledky činnosti príde do Nižnej pätnásť detských folklórnych kolektívov z Oravy na regionálnu súťaž

 

Regionálna postupová súťažná prehliadka Oravské krpčeky sa teší veľkej obľube, o čom svedčí aj narastajúca účasť prihlásených kolektívov. Súťaž sa koná každé dva roky, má tri stupne; regionálne, krajské a celoštátne. A práve počas jari sa v Nižnej koná regionálne kolo, ktorého sa tento rok zúčastní viac ako 470 členov súborov z Oravy.

Pestrý hudobný, tanečný, spevácky, výtvarný či dramatický folklór, ako aj veselé a hravé aktivity detí príde do Domu kultúry v Nižnej prezentovať veľké množstvo členov detských folklórnych kolektívov, ktorých je na Orave značné množstvo. A práve množstvo aktívnych detských kolektívov svedčí o čoraz zvyšujúcom sa záujme malých detí i mládeže podieľať sa na zachovávaní a prezentovaní prvkov ľudovej kultúry svojej obce či regiónu.

Členovia detských folklórnych súborov sa stretnú vo štvrtok 14. marca v Kultúrnom dome Nižnej v zložení DFS Oravanček z Nižnej, Sýkorečka z Lokce, Zázrivček zo Zázrivej, Kamienok zo Zákamenného, Veľká a Malá Magurka z Oravskej Lesnej, Roháčik zo Zuberca, Sihelček zo Sihelného, Kašunka z Rabčíc, Vienok zo Štefanova nad Oravou, Grúnik z Brezy, Goral z  Hladovky, Podbieľan z Podbiela, Lokčan z Lokce a Tanečný odbor ZUŠ Trstená.

Súťažné čísla bude hodnotiť odborná porota v zložení Alžbeta Selecká, Simona Ondreáš Dikaszová a Miloš Bobáň. Každý z kolektívov sa bude snažiť osloviť a zaujať porotu svojim programom a tým získať postup na vyššie kolo. Na krajskú súťažnú prehliadku Kubínske krpčeky, konanú 28. apríla 2019 v Dolnom Kubíne postúpi jeden kolektív s priamy postupom a maximálne dve kolektívy získajú návrh na postup do tohto kola. A práve na vyššom kole súťaže sa deti z Oravy stretnú s ďalšími detskými folkloristami z horného Považia, Kysúc, Turca a Liptova.

Vyhlasovateľom súťaže je Národné osvetové centrum v Bratislave a hlavým organizátorom je Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Obcou Nižná. Hlavným cieľom súťaže je  podporovať rozvoj detských folklórnych súborov a zvyšovať ich umeleckú úroveň. Program súťaže je určený pre širokú verejnosť. Vstup na podujatie je voľný.

 

 

Dolný Kubín 08. 03. 2019                                                     

 Mgr. Miroslava Polohová Ivanová                                                                                                                    0905 637 085, folklor@osvetadk.sk