PODPORUJÚ NÁS
International Visegrad Fund
Central Europen Foundation
Centrum súčasného umenia
Ministerstvo kultúry SR
Rada vlády SR pre prevenciu kriminality
Program cezhraničnej spolupráce PL-SK 2007-2013
Program cezhraničnej spolupráce SR-ČR 2007-2013

 

(c) 2007
Oravské kultúrne stredisko Dolný Kubín

GPS: 49° 12' 44,778" N
19° 17' 19,910" E

mail: osvetadk@osvetadk.sk
tel,fax: ++421 43 5864928
tel: ++421 43 5864978

V našom stredisku Vás radi privítame od pondelku do piatku v čase 7.30 - 15.30 hod.

Zriaďovateľom Oravského kultúrneho strediska je Žilinský samosprávny kraj

 

TOPlist

prihlásenie

 
NAJBLIŽŠIE PODUJATIA
Nový web!
online
1. 10. 2021 - 31. 12. 2150
 
 
SÚŤAŽE
 
 

 

Nositelia tradícií - výsledky

6. aug 2018 | 15:06:42

 

Tlačová správa

 

Najúspešnejší Nositelia tradícií sa stretli v Zuberci

V rámci 43. Podroháčskych folklórnych slávností sa uskutočnila celoštátna súťažná prehliadka folklórnych skupín Nositelia tradícií 2018. Desať najlepších skupín z celého Slovenska zavítalo pod Roháče.

 

Prvý augustový víkend na Orave sa už tradične nesie v duchu najväčšieho folklórneho festivalu na Orave. Tento rok ho obohatilo ešte jedno podujatie. Celoštátna súťažná prehliadka Nositelia tradícií sa koná každé tri roky. Miestom konania súťaže v roku 2018 sa stal práve Zuberec, kde sa stretlo viac ako štyristo súťažiacich z celého Slovenska. Sedem slovenských krajov tak malo svoje zastúpenie v podobe najlepších folklórnych skupín. Na súťaži sa prestavili FSk Šulekovo z Hlohovca, FSk Jaročan z Jarku, FSk Kýčer z Turej Lúky, FSk Podžiaran z Papradna, FSk Kriváň z Východnej, FSk Bažalička z Plachtiniec - Príbeliec, FSk Brezinky z Polomky, FSk Jadlovec z Margecian, FSk Raslavičan z Raslavíc a FSk Dolina z Gemerskej Polomy. Hlavými cieľmi súťaže folklórnych skupín je aktívne nadobúdanie vedomostí, rozvíjanie zručností a umelecko-odborný rast kolektívov a jednotlivcov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie v oblasti tradičného ľudového umenia a jeho folklorizovaných prejavov.

Dvojdňové podujatie odštartovalo v sobotu 4. augusta 2018  súťažnými blokmi o 14.00 v kultúrnom dome v Zuberci. V rámci súťaže sa každá skupina snažila ukázať a predviesť svoje súťažné pásma najlepšie ako vedela a prezentovať tak javy ľudovej kultúry svojej obce a regiónu. Skupiny sa vo svojej interpretácii snažili ukázať na jedinečnosť svojho repertoáru s jemnými regionálnymi špecifikami a odlišnosťami. Diváci tak mali možnosť vidieť scénické spracovanie rodinných obyčají ako krstiny, svadba; kalendárnych obyčají, ktoré sa konali na Katarínu či v zimnom období, ďalej to boli pracovné zvyky počas páračiek i novšie spracovanie tematiky z čias fungovania JRD a obyčají, ktoré sa postupne vytvárali v nedávnej minulosti minulého storočia.

Celú súťaž hodnotila päťčlenná odborná porota etnomuzikológov, tanečných pedagógov, etnológov a choreografov v zložení Barbora Morongová, František Morong, Jana Ambrózová, Alžbeta Lukáčová a predsedníčkou poroty bola Miroslava Palanová. Po skončení súťaže ich čakala neľahká úloha. Zaradiť skupiny podľa ich výkonov do zlatého, strieborného a bronzového pásma, ako aj udelenie najvyššieho titulu, laureát Nositeľov tradícií.

Večerný program patril úspešným skupinám aj na amfiteátri na Brestovej, v programe Od roka do roka, v réžii pracovníkov Národného osvetového centra Ondreja Galbičku a Kataríny Babčákovej. Druhý deň tohto podujatia sa niesol najmä v duchu hodnotenia a vyhlásenia výsledkov. V dopoludňajších hodinách sa v priestoroch Múzea oravskej dediny uskutočnil rozborový seminár za účasti poroty a vedúcich folklórnych skupín. Na tomto stretnutí tak porota povedala svoje hodnotenia, poskytla rady do ďalšej tvorivej činnosti a vyzdvihla snahu a úsilie každej jednej skupiny, ktorá sa svojou aktívnou činnosti dostala až do celoštátnej súťaže.

O 14.00 hodine v amfiteátri na Brestovej prebiehalo slávnostné vyhlásenie výsledkov a odovzdanie cien ako aj galaprogram, kde sa predstavili najlepší, teda skupiny, ktoré si odniesli zlaté pásmo, FSk Brezinky z Polomky, FSk Jadlovec z Margecian, FSk Dolina z Gemerskej Polomy a FSk Raslavičan z Raslavíc, ktorá si spod Roháčov na horný Šariš odniesla titul laureáta folklórnych skupín na najbližšie tri roky.

Celé podujatie pripravilo Národné osvetové centrum v Bratislave, Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja  a obec Zuberec, podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Po troch rokoch tak poznáme nového laureáta folklórnych skupín ako aj ďalších najlepších ocenených, ktorí zasväcujú svoju prácu vyhľadávaniu, spracovaniu a prezentácii ľudovej kultúry svojich obcí a regiónov, začo im patrí jedno veľké poďakovania. Práve vďaka týmto ľuďom a ich aktívnej práci sa práve oni stávajú nositeľmi tradícií, ktoré odovzdajú nasledujúcim generáciám.

 

Výsledky súťaže

Laureát: FSk Raslavičan, Raslavice

Zlaté pásmo:

·        FSk Raslavičan, Raslavice,

·        FSk Jadlovec, Margecany,

·        FSk Brezinky, Polomka,

·        FSk Dolina, Gemerská Poloma

 

Strieborné pásmo:

·       FSk Bažalička, Plachtince-Príbelce,

·       FSk Podžiaran, Papradno,

·       FSk Kýčer, Turá Lúka

 

Bronzové pásmo:

·        FSk Šulekovo, Hlohovec,

·        FSk Jaročan Jarok,

·        FSk Kriváň, Východná

 

 

 

 

Mgr. Miroslava Polohová Ivanová

folklor@osvetadk.sk