PODPORUJÚ NÁS
International Visegrad Fund
Central Europen Foundation
Centrum súčasného umenia
Ministerstvo kultúry SR
Rada vlády SR pre prevenciu kriminality
Program cezhraničnej spolupráce PL-SK 2007-2013
Program cezhraničnej spolupráce SR-ČR 2007-2013

 

(c) 2007
Oravské kultúrne stredisko Dolný Kubín

GPS: 49° 12' 44,778" N
19° 17' 19,910" E

mail: osvetadk@osvetadk.sk
tel,fax: ++421 43 5864928
tel: ++421 43 5864978

V našom stredisku Vás radi privítame od pondelku do piatku v čase 7.30 - 15.30 hod.

Zriaďovateľom Oravského kultúrneho strediska je Žilinský samosprávny kraj

 

TOPlist

prihlásenie

 
NAJBLIŽŠIE PODUJATIA
Nový web!
online
1. 10. 2021 - 31. 12. 2150
 
 
SÚŤAŽE
 
 

 

Výstava jubilanta Jána Suška

17. apr 2018 | 12:25:54

 

Uplynulý čas výtvarníka Jána Suška

 

 

Vo výstavných priestoroch Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne ožije v máji farebný svet imaginárneho realizmu a zhmotnenia vnútorných pocitov Jána Suška.  Pod názvom Tempus elapse, čo sa dá voľne preložiť ako čas uplynulý, sa autor predstaví svojimi maľbami najmä z posledného obdobia.

 

Profilová výstava dolnokubínčana, výtvarníka a pedagóga je pripravená pri príležitosti jeho životného jubilea. Bude sprístupnená vernisážou 2. mája o 16.30 a potrvá do 25. mája 2018. Autora v úvodnom slove predstaví jeho priateľ a pedagogický kolega Miroslav Knap.   

Piata tohtoročná výstava Oravského kultúrneho strediska, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, je pokračovaním dlhodobej spolupráce a prezentácie výtvarne nadaných Oravcov i spolupráce so Spojenou školou v Nižnej.

 

Ján Suško, výtvarník z Dolného Kubína sa narodil v Ružomberku v roku 1957. Študoval na Univerzite Komenského v Bratislave odbor kulturológia. Na Katolíckej univerzite v Ružomberku na Katedre výtvarného umenia vyštudoval kresbu a maľbu u akademického maliara prof. Jána Kudličku ArtD. a internacionálnu tvorbu u akademického maliara doc. Pavla Ruska ArtD. Je výtvarným pedagógom na Spojenej škole v Nižnej, kde odovzdáva svoj kumšt študentom. Vo vlastnej tvorbe sa dlhé roky sa venuje maľbe a klasickej olejomaľbe. Moderné médiá ako je akvarel alebo akryl nepoužíva. Zaoberal sa i sa grafickou technikou suchej ihly, v poslednom období však najmä technikou leptu. Tvorba Jána Suška zahŕňa dva okruhy. Krajinkárstvo a autorove vnútorné pocity, ktoré nazýva imaginárnym realizmom spojeným so surrealizmom. Jeho diela s figuratívnou tematikou majú filozofický podtext v časom zamýšľaní sa nad bojom dobra a zla s posunom do sféry duchovna. Voľba formátu, farieb, charakteru kresby či maliarsky rukopis hovoria o autorovi, ktorý má rád voľnosť, rozlet, priestor a svetlo. Bazovskovské hnetenie farieb na plátne prezrádza tvorivý nepokoj a množstvo vnútornej energie autora na dosiahnutie vytúženého cieľa – duchovného posolstva. Prezentoval sa na dvoch samostatných výstavách. V roku 2010 to bola kolekcia obrazov pod názvom „Moji súkromní démoni“s tematikou vlastných vízií a pocitov, ktoré síce nevyzerajú optimisticky, ale ukazujú aj túto stránku skutočnosti videnú autorovými očami. V roku 2014 sa predstavil v Námestove s výstavou „Mystérium oravskej krajiny.“ Tu kolekcia tridsiatich olejomalieb zachytáva zachytáva najmä poetiku i drsnú krásu oravskej krajiny. Práce Jána Suška sú prezentované Brazílii, Ríme, Južnej Afrike či v Japonsku.

 

Dolný Kubín 13. 4. 2018 

PhDr. Miroslav Žabenský

zabensky@osvetadk.sk