PODPORUJÚ NÁS
International Visegrad Fund
Central Europen Foundation
Centrum súčasného umenia
Ministerstvo kultúry SR
Rada vlády SR pre prevenciu kriminality
Program cezhraničnej spolupráce PL-SK 2007-2013
Program cezhraničnej spolupráce SR-ČR 2007-2013

 

(c) 2007
Oravské kultúrne stredisko Dolný Kubín

GPS: 49° 12' 44,778" N
19° 17' 19,910" E

mail: osvetadk@osvetadk.sk
tel,fax: ++421 43 5864928
tel: ++421 43 5864978

V našom stredisku Vás radi privítame od pondelku do piatku v čase 7.30 - 15.30 hod.

Zriaďovateľom Oravského kultúrneho strediska je Žilinský samosprávny kraj

 

TOPlist

prihlásenie

 
NAJBLIŽŠIE PODUJATIA
Nový web!
online
1. 10. 2021 - 31. 12. 2150
 
 
SÚŤAŽE
 
 

 

Florin - sentimentálny pútnik, ktorý sa celý život

11. apr 2018 | 15:50:29

 

"Aj príbeh môjho priateľa básnika Thea potvrdzuje, že slovenskí spisovatelia by sa mali na sto honov vyhýbať politike. Ešte nijakému  nepriniesla trvalé šťastie," povedal na Slávnostnom podujatí k 110. výročiu narodenia Thea Herkeľa Florina 10. apríla v Dolnom Kubíne spisovateľ, dramatik a prekladateľ Ľubomír Feldek. Ako dávny Florinov priateľ prijal pozvanie Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne, aby si zaspomínal na Florina, ktorého spoznal ešte počas svojho pôsobenia na Orave v rokoch 1960-61 a bol jeho priateľom po celý jeho život. Ako povedal, spolu s manželkou Oľgou navštevovali Florina vždy, keď prišli na Oravu a trávili spoločné chvíle dlhými rozhovormi. Ľubomír Feldek nezabudol publikum nonšalantne pobaviť vtipnými historkami z Florinovho súkromia: "Florin bol neobyčajne vzdelaný, pôvabne výstredný človek, ktorý sa svojou homosexualitou netajil, ba rád o nej rozprával". Pozastavil sa však nad tým, ako sa v tom čase "od buka do buka" zatváralo do väzenia. Spomína si, ako Florina pobyt vo väzbe poznačil nielen fyzicky, ale aj psychicky. Rovnako ako Feldek aj ďalší rečníci hovorili o ťažkých Florinových časoch v období normalizácie. Pavol Parenička, literárny historik Matice slovenskej v Martine, predstavil Životný príbeh T. H. Florina, jeho život v Paríži a Londýne, jeho kariéru diplomata vo Washingtone. Peter Cabadaj, spisovateľ a vedecký pracovník Matice slovenskej, rozobral Thea H. Florina ako básnika. Ako povedal, Florin bol skutočne sentimentálnym pútnikom a "jeho tvorbu charakterizovalo často večné blúdenie a tuláctvo poznačené životnou vykoľajenosťou, ustavičným hľadaním strateného šťastia a domova". Riaditeľ Oravskej knižnice Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne Peter Huba poznal Florina ešte ako študent a mladý historik. Vo svojom spomínaní sa upriamil na rok 1968 a vtedajšie reálie v Dolnom Kubíne spojené s Florinom.
Slávnostné podujatie, na ktorom odznelo množstvo známych aj neznámych faktov o dolnokubínskom básnikovi T. H. Florinovi, hudobne obohatilo trio Mišky Dibdiakovej zo ZUŠ Ivana Ballu, ale aj prednes Natálie Laššákovej, tohtoročnej víťazky okresného kola Hviezdoslavovho Kubína. Florin, ktorý stál roky pri organizovaní Hviezdoslavových Kubínov, si mohol tak zhora vypočuť v jej podaní Spev Louisa Maria Ranalda zo zbierky Oheň na Potomacu. Darčekom pre špeciálneho hosťa, Florinovho priateľa Ľubomíra Feldeka, bol prednes ukážky z jeho knihy Moja žena Oľga. Prítomní študenti aj ľudia, ktorí sú milovníci kultúry a na podujatie prišli, si mohli tvorbu oboch literárnych bardov pozrieť aj vo výstavných vitrínach. Navyše, mnohí z nich využili aj prítomnosť Ľubomíra Feldeka a na krátkej autogramiáde si nechali  od neho podpísať knihy.
Pripomeňme, že Theo Herkeľ Florin, vlastným menom Teodor Herkeľ, sa narodil 10. apríla 1908 v Dolnom Kubíne, kde 11. marca 1973 aj zomrel. Prvé práce začal tvoriť a publikovať už počas štúdia v Dolnom Kubíne, neskôr pôsobil ako publicista, redaktor a diplomat.
Spomienkové podujatie k 110. výročiu jeho narodenia Thea realizovalo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, Oravská knižnica A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne a Matica slovenská v Martine, v rámci cyklu Rodom a srdcom z Oravy, ktorým Oravské kultúrne stredisko dlhodobo prezentuje a propaguje kultúrno-historický potenciál a osobnosti regiónu. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.

Dolný Kubín, 11. 4. 2018

Mgr. Zdenka Prílepková
vzdelavanie@osvetadk.sk

Fotogaléria
Peter Huba